Mavi Kartli iseniz Türkiye deki  emekliliginizle ilgili bilgiyi ücretsiz  bizden edinebilirsiniz. 

 

Bilgi Formunu doldurabilirsiniz: 

 

Mavi Kart sahipleri yurtdışında çalisma esnasinda vatandas iken geçen emekli sigortalılık sürelerini borçlanarak emekli olabilirler. Mavi kartli olup, dava acan herkes emekli olabilmistir, Yargitay da kazanilmis bu konuda binlerce emsal teskil eden dava sonuclanmistir.

Mavi kart sahipleri yani Türk vatandaşlığından izinle çıkanlar, vatandaşlıktan çıkmadan önceki yurtdışı calisma süreleri yetiyorsa mahkemede dava acarak emeklilik icin borclanabilir ve emekli olabilirler. Mavi kart sahipleri vatandasliktan ciktiktan sonraki süreleri borclanamazlar!
 
SGK ya borclanma talebiyle basvurularda Bag-kur dan cevap gelmektedir. Erkekler 9000 gün borclanma zorunda birakiliyorlar. Bu 90 bin TL den fazla tutmaktadir. Halbuki yurt disi emekli sigorta baslangici Türkiye sigorta (SGK) baslangici sayilarak daha az prim günü mesela 5400 gün karsiligi kadar para ödeyerek SSK (SGK) dan emekli olabilirler. Bunun icin mahkemelerde dava acilmasi gerekiyor, cünkü keyfi bir uygulama söz konusu.
 
Baska ülke vatandaşlığına geçerek Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalanlar için mavi kart uygulaması başlatıldı. MAVİ KART, Türk vatandaşlığından bakanlar kurulunun bilgisi dahilinde çıkanlarin, Türkiye’deki haklarını güvence altına alıyor. Gerci Mavi Kart sahiplerinin Türkiye’de seçme ve seçilme hakkı yok. Fakat vatandas iken kazanilmis haklar var, borçlanma ve emeklilik konulariyla ilgili olan haklarin korunmasi  hakkinda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 28.04.2010 tarih, 2010/10-210 E, 2010/240 K sayılı kararı mevcut olup, bu haklarin verilmesi konusu son derece açıktır. 
 
Borçlanmayla emekli olmak isteyenlerin TC vatandasi iken yurt disinda calistigi ve sigorta kasasina ödedikleri prim günleri kadar borclanabilirler, baska ülke vatandasliginda gecen süreler yurtdisi borclanmaya sayilmaz. 
 
Borçlanma için Türk vatandaşı iken gecen süre önemlidir, borçlanma yoluyla emekli olmak için müracaat edilen tarihte Türk vatandaşı olma zorunluluğu yoktur.  Yani Mavi Kart sahipleri de bu durumda emekli olabilirler, dava acanlarin tümü emekli olabilmislerdir, Yargitay sonucu kazanilmis binlerce emsal teskil eden dava vardir.
 
Çifte vatandaşlığı yani hem Türk hem de Alman vatandaşı olanlar Türk vatandasi olarak emekli olabilirler, çifte vatandaşlık borçlanmaya engel değildir. Kısmi aylık alanlar borçlanma yapıp kısmi aylığı tam aylığa dönüştürebilir. 
 
 Berlin Tiyatrom salonlarında 17.12.2012 de düzenlenen toplantıda, Ankara Barosu Avukatı Seçil Bağcı ve Mali Danışman Süreyya İnal, emeklilik borçlanması ve emeklilik gelirinin vergilendirmesi konusunda vatandaşı aydınlattılar.