ARTIK YENI YASAYLA HAKLARI ALINMASI KANUN CIKARILARAK SAGLANMISTIR

 

Mavi Kart sahipleri vatandasliktan cikmadan önceki, vatandas iken;  yurtdışında çalisma esnasinda emeklilik icin prim ödedikleri sigortalılık sürelerini veya serbest meslek icra ettikleri süreleri,  bayanlar yurt disinda bulunduklari her günü borçlanarak emekli olabilirler.

Baska ülke vatandaşlığına geçerek Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalanlar için mavi kart uygulaması başlatıldı. MAVİ KART uygulamasi  Türk vatandaşlığından izin  dahilinde çıkanlarin, Türkiye ’deki haklarını güvence altına alıyor. Gerci Mavi Kart sahiplerinin Türkiye ’de seçme ve seçilme hakkı yok. Fakat vatandas iken kazanilmis haklar var, borçlanma ve emeklilik konulariyla ilgili olan haklarin korunmasi  hakkinda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun  kararı mevcut olup, bu haklarin verilmesi konusu son derece açık. 

·        Mavi kart sahipleri yani Türk vatandaşlığından izinle çıkanlar, vatandaşlıktan çıkmadan önceki yurtdışı calisma süreleri yetiyorsa  emeklilik icin borclanabilir ve emekli olabilirler. Mavi kart sahipleri vatandasliktan ciktiktan sonraki süreleri yani baska ülke vatandasliginda gecen süreleri yurtdisi borclanmaya sayilmaz ve maalesef borclanamazlar!

·        SGK ya borclanma talebiyle basvurularda Bag-kur dan cevap gelmektedir. Erkekler 9000 gün borclanma zorunda birakiliyorlar. Bu 100 bin TL den fazla tutmaktadir. Halbuki yurt disi sigorta baslangici Türkiye sigorta  baslangici sayilarak daha az prim günü mesela 5400 gün karsiligi kadar para ödeyerek 4 A kapsami nda SSK dan emekli olabilirler. Bunun icin uzmanlarin yardimi gerekiyor.

 

YURT DISI RANT SİGORTASINA İLK GİRİŞ TARİHİNİN TÜRKİYE SİGORTASINA İLK GİRİŞ TARİHİ OLARAK KABUL EDİLMESİ YASALASTI 

Yeni yasaya göre Mavi kartlilarda ve Türkiye Vatandaşının bulunduğu ülkedeki (mesela Almanya’daki) rant sigortasına ilk giriş tarihinin, Türkiye’deki ilk sigortalılık başlangıç tarihi sayılacağıdır.

 Türkiye’deki SSK kapsamında emekli olmayı düzenleyen mevcut mevzuata göre, bir sigortalının emekliliği, kadın ise en az 20, erkek ise en az 25 yıllık sigortalı olunması gerekliliği üzerine kuruludur. Yani SSK mevzuatına göre bir kadın emekli olma hakkını kazandığında en az 20, erkek ise en az 25 yıl öncesinde SSK kapsamında çalışma yapmış, SSK ya giriş yapmış olmalıdır.

 Bu şart sebebiyle de SSK, Türkiye’de hiç çalışması olmayan bir yurtdışı gurbetçisinin, bayansa en az 20, erkekse en az 25 yıllık borçlanma yapmasını şart koşmakta, ilk başlangıç tarihine göre emeklilik yaşını tayin etmektedir. 

 Mesela Almanya’daki ilk çalışma tarihi yani 01.05.1982 tarihi  Türkiye’deki ilk işe giriş tarihi sayilarak, SSK dan 25 yıl (9000 gün) değil, sadece 5075 gün borçlanma tahakkuku çıkarmak zorunda kalacaktır, bu kisi borçlanmasını neredeyse yarı yarıya daha az ödeyerek emeklilik imkanına sahiptir.

 Ancak bu durum sadece SSK kapsamında (5510 sayılı Yasa’nın 4-1/a maddesi kapsamında) olanlar için geçerli, Bağ-Kur veya Emekli Sandığına tabi olanlar bu durumdan istifade edemezler, zira onların bağlı oldukları mevzuat başkadır.

  

·        Borçlanma için Türk vatandaşı iken gecen süre önemlidir, borçlanma yoluyla emekli olmak için müracaat edilen tarihte Türk vatandaşı olma zorunluluğu yoktur.  Yani Mavi Kart sahipleri de bu durumda emekli olabilirler, dava acanlar emekli olabilmislerdir, Yargitay sonucu kazanilmis binlerce emsal teskil eden dava vardir. Artik yeni yasayla bu haklari kanun cikarilarak garantiye alinmistir. 

·        Çifte vatandaşlığı yani hem Türk hem de Alman vatandaşı olanlar Türk vatandasi olarak emekli olabilirler, çifte vatandaşlık borçlanmaya engel değildir. Kısmi aylık alanlar borçlanma yapıp kısmi aylığı tam aylığa dönüştürebilir.  

 

Borçlanma ve emeklilik konulariyla ilgili olan haklarin korunmasi  hakkinda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 28.04.2010 tarih, 2010/10-210 E, 2010/240 K sayılı kararı mevcut olup, bu haklarin verilmesi konusu son derece açıktır.   
 
Ücretsiz Emeklilik Danışmanlığı günlerimiz olan Pazartesi ve Persembe

saat 12.00-18.00 arasi acigiz, termin almadan gelebilirsiniz 

Adres: 

Oranienstr. 55

10969 BERLIN (Kreuzberg) 

 U-Moritzplatz

  

 Berlin Tiyatrom salonlarında 17.12.2012 de düzenlenen toplantıda, KÜCÜKDAG HUKUK BÜROSU  Avukatı Seçil Bağcı ve Mali Danışman Süreyya İnal, emeklilik borçlanması ve emeklilik gelirinin vergilendirmesi konusunda vatandaşı aydınlattılar. Moderator Ali Yigit toplantiyi basariyla yönetti.  

                            ................................................................................
 

KONULAR:

KART MAVI KART  EMEKLILIK SSK TÜRKIYE BORCLANMA SGK BAGKUR

Mavi Kart Borclanarak EmeklilikSSK, Yurtdışı Borçlanma Emeklilik Borçlanma, Mavi Kart, ... türk 
vatandasi yurt dışı çalışma Mavi Kart Emeklilik SSK Yurtdışı Borçlanma SGK Emeklilik Borçlanma, ...
Oranienstr. 55. 10969 BERLIN (Kreuzberg)

......................................................................................................................................................

 

Mit Urteil vom 12. Mai 1998 – 312 O 85/98 – Haftung für Links hat das Landgericht Hamburg entschieden, dass man durch die Anbringung eines Links, die Inhalte der gelinkten Seite ggf. mit zu verantworten hat.

Dies kann nur dadurch verhindert werden, dass man sich ausdrücklich von diesen Inhalten distanziert.

Wir habe keinerlei Einfluss auf die aktuelle und zukünftige Gestaltung und auf die Inhalte der gelinkten/verknüpften Seiten. Deshalb distanzieren wir mich hiermit ausdrücklich von allen Inhalten aller gelinkten/verknüpften Seiten, die nach der Linksetzung verändert wurden. Diese Feststellung gilt für alle innerhalb des eigenen Internetangebotes gesetzten Links und Verweise. Für illegale, fehlerhafte oder unvollständige Inhalte und insbesondere für Schäden, die aus der Nutzung oder Nichtnutzung solcher Art dargebotener Informationen entstehen, haftet allein der Anbieter der Seite, auf welche verwiesen wurde, nicht derjenige, der über Links auf die jeweilige Veröffentlichung lediglich verweist.

Wir übernehmen keine Haftung oder Garantie für unverlangt eingesendete Manuskripte, Fotos und Illustrationen. Die Redaktion ist nicht verantwortlich für die Aktualität, Richtigkeit und Vollständigkeit der Inhalte und Informationen von anderen Webseiten, die auf direkten oder indirekten digitalen Verbindungen (“Links”) erreicht werden

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mavi Kart Emeklilik SSK Yurtdışı Borçlanma SGK Emeklilik Borçlanma, Bagkur Aktarma emekli sigorta sskemeklilik cifte vatandas ssk yurtdışı borçlanma askerlik borclanmasi borclanarak emeklilik Mavi Kart li olanlar borclanarak Türkiye den Emeklilik, Emeklilik Borçlanması, Mavi Kart, SSK, Yurtdışı Borçlanması emekli borçlanması mavi kart ssk yurtdışı borçlanması emeklilik yurtdışı ssk borçlanması yurt dışı ssk orçlanması mavi kart mavi kart ssk çocuk orçlanması emeklilik sigorta doğum borçlanması mavi kart emeklilik türkiye yurt dişi borçlanmasi türk vatandasliktan cikmak yurtdışı çalışma, türk vatandasi, yurt dışı çalışma hesaplamak, Emeklilik Sorunları. SSK da işe giriş tarihi, erken yasta emeklilik, askerlik borçlanması, Bağ-kur’dan SSK’ya geçiş, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı, ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Emeklilik Borçlanması, Mavi Kart, SSK, Yurtdışı Borçlanması emekli borçlanması mavi kart ssk yurtdışı borçlanması yurtdışı borçlanması mavi kart emeklilik yurtdışı ssk borçlanması yurt dışı ssk borçlanması mavi kart mavi kart ssk çocuk borçlanması emeklilik sigorta doğum borçlanması mavi kart emeklilik türkiye yurt dişi borçlanmasi türk vatandasliktan cikmak yurtdışı çalışma türk vatandasi yurt dışı çalışma Mavi Kart Emeklilik SSK Yurtdışı Borçlanma SGK Emeklilik Borçlanma, Bagkur Aktarma emekli sigorta sskemeklilik cifte vatandas ssk yurtdışı borçlanma askerlik borclanmasi borclanarak emeklilik Mavi Kart Borclanarak Emeklilik, SSK, Yurtdışı Borçlanma Emeklilik Borçlanma, Mavi Kart, ... türk vatandasi yurt dışı çalışma Mavi Kart Emeklilik SSK Yurtdışı Borçlanma SGK Emeklilik Borçlanma, ... ADRES: Oranienstr. 55. 10969 BERLIN (Kreuzberg).